Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Hrubieszów

7 listopada 2017 r.
16:45

Zwozili i ukrywali pod ziemią. Śmieci zagrażały zdrowiu mieszkańców?

Z wytypowaniem potencjalnych sprawców śledczy nie powinni mieć problemu
Z wytypowaniem potencjalnych sprawców śledczy nie powinni mieć problemu (fot. Fakty TVN)

Czy na nielegalne składowisko odpadów pod Hrubieszowem trafiały materiały niebezpieczne dla zdrowia ludzi i zwierząt? Sprawdzają to katowiccy biegli

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Zamojska Prokuratura Okręgowa, która prowadzi postępowanie w sprawie nielegalnego wysypiska śmieci w Strzyżowie (pow. hrubieszowski), właśnie otrzymała opinię z Ośrodka Badań i Kontroli Środowiska sp. z o.o. w Katowicach. Zadaniem biegłych było przeanalizowanie przekazanych jej próbek odpadów pobranych ze składowiska.

– Katowiccy biegli mieli ponad dwa miesiące na wydanie opinii – mówi Bartosz Wójcik, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Zamościu. – Niestety ich wnioski w naszej ocenie okazały się niepełne. Dlatego spółka została zobowiązana do przedstawienia opinii uzupełniającej. Chodzi nam o konkretną odpowiedź na pytanie, czy zbadane próbki to w myśl art. 183 Kodeksu Karnego odpady lub substancje, które mogły zagrozić życiu lub zdrowiu wielu osób lub spowodować zniszczenie w świecie roślinnym lub zwierzęcym w znacznych rozmiarach.

Prokurator Wójcik nie ukrywa, że są przesłanki pozwalające podejrzewać, że do Strzyżowa razem z typowymi śmieciami komunalnymi trafiały odpady i substancje niebezpieczne dla środowiska.

– Jeśli to się potwierdzi, to nie pozostanie nic innego, jak wytypować bezpośrednich sprawców i pociągnąć ich do odpowiedzialności – dodaje prokurator Wójcik. – Będą oni musieli liczyć się z karą od trzech miesięcy do pięciu lat więzienia.

Z wytypowaniem potencjalnych sprawców śledczy nie powinni mieć problemu. Już na początku śledztwa funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie wkroczyli do pomieszczeń spółki Krusz-Piask oraz współpracujących z nią firm. To właśnie Krusz-Piask z Leżajska prowadziła rekultywację wyrobiska w Strzyżowie. Pod tym pretekstem miała nielegalnie zwozić tam z różnych zakątków kraju odpady komunalne.

– Firma zajmowała się przetwarzaniem odpadów wydobywczych i gruzu. Do tej pory nie mieliśmy tej spółce nic do zarzucenia – mówiła nam latem pracownica hrubieszowskiego starostwa. – Decyzję na przeprowadzenie rekultywacji starostwo wydało jej w kwietniu 2014 r. W dokumencie tym zostały wyszczególnione materiały, jakie mogły być użyte, czyli humus, kompost, gruz czy piasek. Potem z Urzędu Gminy w Horodle zaczęły do nas docierać sygnały, że do Strzyżowa przywożone są zmieszane śmieci.

Pierwszą kontrolę na terenie wyrobiska w Strzyżowie polegającą na wykonaniu sondażowych wykopów przeprowadzili 7 sierpnia pracownicy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Lublinie. Wystarczył jeden ruch łyżką koparki, aby spod warstwy kredy wyjrzały śmieci. Wkrótce potem śledztwo w tej sprawie przejął zespół trzech prokuratorów. Osobiście nadzorowali prace odkrywkowe w strzyżowskim wyrobisku i zabezpieczali próbki do badań.

Jeśli biegli z Katowic odpowiedzą, że próbki nie zawierały materiałów niebezpiecznych, to zamojskim prokuratorom pozostanie skoncentrować się na fałszowaniu dokumentów przewozowych. Już wiadomo, że to co zostało zapisane w papierach nie odpowiadało temu, co w rzeczywistości trafiało na wysypisko.

Pozostałe informacje

Rafał Trzaskowski w Zamościu: Nie dajmy sobie odebrać dumy
galeria

Rafał Trzaskowski w Zamościu: Nie dajmy sobie odebrać dumy

Nie dajmy sobie odebrać dumy. Jeśli będziemy razem, gdy odbudujemy wspólnotę, skorzystamy z naszych historycznych tradycji, to wygra cała Polska, wygra Zamość – mówił dziś Rafał Trzaskowski do słuchających go na Rynku Wodnym w Zamościu.

Majówka na drogach: ilu pijanych kierowców zatrzymali policjanci?

Majówka na drogach: ilu pijanych kierowców zatrzymali policjanci?

W całej Polsce policjanci zatrzymali 1316 kierujących pod wpływem alkoholu. W województwie lubelskim takich kierowców było 62.

Ousmane Drame był bohaterem rywalizacji w Ostrowie Wielkopolskim

PGE Start Lublin pokonał Tasomix Rosiek Stal Ostrów Wielkopolski

Świetny mecz zagrał Ousmane Drame

PGE MKS FunFloor Lublin przegrał w Kobierzycach

PGE MKS FunFloor Lublin został rozbity przez KPR Gminy Kobierzyce

Ten wynik pozbawił już całkowicie lubelski zespół szans na tytuł mistrzowski. Przypadł on szczypiornistkom KGHM MKS Zagłębie Lubin

Bogdanka LUK Lublin o krok od mistrzostwa Polski. Kibice jak zwykle nie zawiedli [ZDJĘCIA]
galeria

Bogdanka LUK Lublin o krok od mistrzostwa Polski. Kibice jak zwykle nie zawiedli [ZDJĘCIA]

W drugim spotkaniu finałowym o mistrzostwo Polski Bogdanka LUK Lublin pokonała wicemistrza kraju Aluron CMC Wartę Zawiercie 3:0, a mecz z trybun oglądał niemal komplet publiczności

SU-30M

Trafione, zatopione. Ukraiński dron morski zniszczył dwa rosyjskie myśliwce Su-30

Ukraiński dron morski Magura zniszczył rosyjski myśliwiec Su-30 Do ataku doszło w pobliżu miasta Noworosyjsk w Kraju Krasnodarskim na południu Rosji – informuje wywiad wojskowy Ukrainy (HUR). Drugie zestrzelenie – na Krymie – nie jest jeszcze potwierdzone.

Beretowy weekend
foto
galeria

Beretowy weekend

W klubie Rzut Beretem w Lublinie znów było gorąco. Frekwencja dopisała, a klub dosłownie pękał w szwach. Kolorowe światła i pulsujące dźwięki klasycznych hitów wypełniły przestrzeń, tworząc niesamowitą atmosferę, którą dało się odczuć od razu po przekroczeniu progu. Te wyjątkowe chwile zostały uwiecznione na zdjęciach. Zapraszamy do obejrzenia pełnej fotogalerii z imprezy w Rzut Beretem, aby raz jeszcze poczuć klimat tej niezapomnianej nocy!

Zderzenie dwóch samochodów w Modliborzycach. Trzy osoby ranne

Zderzenie dwóch samochodów w Modliborzycach. Trzy osoby ranne

Do wypadku doszło około godziny 15.35 w niedzielę, 4 maja, w Modliborzycach. W tej chwili droga jest zablokowana.

Rafał Trzaskowski
galeria

Rafał Trzaskowski w Lublinie: Każdy, kto nosi mundur, zasługuje na szacunek

Polska cała głosuje na Rafała… skandowało kilkaset osób przed Ratuszem Lublinie. Rafał Trzaskowski na ostatniej prostej kampanii wyborczej odwiedził Lublin i Zamość.

Gra F1 25
GRAMY
film

F1 25: Realizm i prędkość, czyli 15 minut rozgrywki (wideo)

Wszystkie zakręty i nierówności. Twórcy gry F1 25 chwalą się efektami zastosowania technologii LIDAR do skanowania torów wyścigowych.

Nauka idzie w las. Lesnicy zapraszają nauczycieli na warsztaty

Nauka idzie w las. Lesnicy zapraszają nauczycieli na warsztaty

Dwa dni będą trwały bezpłatne warsztaty przeznaczone dla nauczycieli szkół podstawowych i średnich oraz osób prowadzących edukację przyrodniczą.

Fragment Meczu w Lublinie
galeria

"Złoty gol" Piotra Packa dał Lubliniance wygraną nad Orlętami Radzyń Podlaski [ZDJĘCIA]

Lublinianka Lublin pokonała Orlęta Spomlek Radzyń Podlaski po golu Piotra Packa

Komin zainstalowany na dachu Kaplicy Sykstyńskiej na placu Świętego Piotra w Watykanie

Przed konklawe: na kogo wskazują kardynałowie?

Kardynałowie uczestniczący w kongregacjach przygotowujących do konklawe, stwierdzili w wywiadach dla włoskiej prasy, że obecnie potrzebny jest doktor Kościoła, papież z Afryki lub Azji. – Prawdą jest to, że po ludzku trudno jest znaleźć kandydata, który odpowiedziałby na wszystkie nasze oczekiwania – przyznał kardynał Anders Arborelius ze Szwecji.

Zderzenie samochodu osobowego z jeleniem. Pasażerka w szpitalu

Zderzenie samochodu osobowego z jeleniem. Pasażerka w szpitalu

Zwierzę nagle wybiegło na jezdnię i wskoczyło na jadący pojazd.jeleffff

W Lublinie będzie więcej ścieżek rowerowych. Gdzie i kiedy powstaną?

W Lublinie będzie więcej ścieżek rowerowych. Gdzie i kiedy powstaną?

Już teraz w Lublinie jest 197 km tras rowerowych. A ma być dużo więcej. Nowe trasy są już projektowane i budowane. A Miasto Lublin ogłasza kolejne przetargi.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium